מזג אויר בירושלים

מפת ישראל

תחזית מזג אויר בירושלים לחמשת הימים הקרובים

ג' ד' ה' ו' ש'

בישראל, למרות שיטחה הקטן יחסית למדינות אחרות, ישנם הבדלים קיצוניים במזג האויר בצפון בדרום ובמרכז-ירושלים שהיא עיר הררית וגבוהה, היא מקום טוב לברוח אליו בקיץ אם אתם גרים במישור החוף או בשפלה, מאחר והלחות בה נמוכה ולא חם מידי, אולם בחורף הקור בה עז ויבש, הרוחות יכולות להגיע אף ל-50 ק"מ לשעה, ישנם לא מעט ימי גשם, ואף 3-4 ימי שלג כמעט בכל שנה.

אופיה המיוחד של ירושלים מבדיל אותה משאר ערי ישראל-לפי האמונה היהודית מעל ירושלים של מטה נמצאת ירושלים של מעלה, ואכן כל מי שמטייל בה יכול לחוש את המסתורין האופף אותה.

מרכז העיר במשולש הרחובות יפו-בן יהודה-המלך ג'ורג' הומה וסואן כמו כל מרכז של עיר גדולה, אך במרחק כמה צעדים משם מתגלה רחוב הנביאים שנראה כאילו הזמן עמד בו מלכת-החומות המקיפות את הבתים, החצרות המקיפות אותם, מספרות את סיפורם של הציירת אנה טיכו, ד"ר טיכו-בעלה שהיה רופא העיניים של העיר, רחל המשוררת שבילתה בו את ימיה האחרונים, הרצל שנפגש כאן עם הקיסר הגרמני, ועוד שמות רבים שקשורים עם ההיסטוריה של העם היהודי.

היום, כאז, פעמוני כנסיות מתערבבים עם קריאות המואזין מהמסגדים, כמרים ונזירות וחרדים לבושי שחורים הם מראה יום יומי ברחובות העיר שדומה כאילו היא נמצאת במרחב זמן ומקום מיוחד רק לה.

המטיילים הישראלים מעדיפים להגיע לירושלים בעונת הקיץ, בעיקר אם הם גרים באזור שפלת ומישור החוף-שם אחוזי הלחות גבוהים וחם מאוד, בזמן שבירושלים המעלות נמוכות יותר ללא לחות-אך עבור התיירים המגיעים אליה מארצות שבהן החורף קר מאוד ואף מושלג, החורף הישראלי לא נחשב קר אפילו בירושלים, על אף שבעיניים ישראליות החורף בה קר מאוד.

חודשי החורף בירושלים הם מנובמבר-פברואר, הטמפרטורות נעות בין 5 ל-13 מעלות עם כ-8 ימי גשם בממוצע לחודש, וישנן שנים שבהן כ-3 ימי שלג בשנה.

הלבוש המומלץ: גרביים עבות, בגדים תחתונים ארוכים (גטקעס) ולנשים גרביונים חמים, בגדים ארוכים וחמים, מעיל חם ומעיל גשם, מטריה כמובן, ונעליים או מגפיים מתאימות לשלג וגשם.

עונות האביב והסתיו מתאימות מאוד לטיולים מאחר והן מתאפיינות במזג אויר חמים בשעות היום, אף שבשעות הערב קריר, אך לא קר מידי-בחודשי האביב ממרץ-מאי הטמפרטורה נעה בין 8 ל-27 מעלות ללא גשם, ובעונת הסתיו מספטמבר-אוקטובר הטמפרטורות נעות בין 15 ל-29 מעלות, עם כ-1 יום גשם בממוצע לחודש.

הלבוש המומלץ לעונות הסתיו והאביב: בשעות היום בגדים קלים עם שרוול קצר, משעות אחר הצהריים ובשעות הערב והלילה מומלץ להוסיף מעילון קל, ובסתיו אף צעיף קל ומטריה.

הקיץ הירושלמי בחודשים יוני-אוגוסט לעיתים חם מאוד, אך יחסית לאזורים הקרובים לים שבהם עומס החום כבד בגלל הלחות הגבוהה, החום נסבל יותר-הטמפרטורות נעות בין 14 ל-31 מעלות, ללא גשם כלל.

הלבוש המומלץ הוא בגדים מבדים קלים ואווריריים: כותנה או שיפון דק, בשעות הערב קריר לעיתים ויש להוסיף מעילון קל אך אין צורך במטריה.

משבר המיים אינו המצאה של המאה ה-21, כך עולה מהסיפור הפולקלוריסטי הבא על הרב משה גלאנטי שהיה ראש רבני ירושלים לפני כ-200 שנה, שנגזר עליו על ידי הפחה התורכי של ירושלים להוריד גשם, שאם לא כן, כל היהודים יגורשו מירושלים, שכן-כך פסק הפחה הנכבד, "באשמת היהודים סתמו השמיים רחמיהם".

הרב גלאנטי אסף את יהודי ירושלים ויחדיו יצאו ביום שטוף שמש להשתטח על קבר שמעון הצדיק ולהתפלל לגשם שיבוא.

הרב הורה לעדת מאמיניו להצטייד במגפיים ומעילים למרות השמש הזורחת והשמיים נטולי העננים, ואכן כשעשו דרכם חזרה לירושלים החלו לנשוב רוחות עזות והשמיים שהיו בהירים התכסו בעננים כבדים שהמטירו טיפות כבדות והפכו למטר כבד. נבואתו של הרב התגשמה, תפילותיהם נענו, והגזירה של הפחה התבטלה.