מזג אויר באנטליה

מפת טורקיה

תחזית מזג אויר באנטליה לחמשת הימים הקרובים

ג' ד' ה' ו' ש'

אנטליה היא העיר הגדולה ביותר השוכנת לחופי הים התיכון, היא ממוקמת בחלק הדרומי של טורקיה, יש בה חופים מרהיבים ביופים, נוף מדהים, ומבנים קלאסיים מהתקופה הרומית, זהו ללא ספק האזור האהוב ביותר על תיירים ישראלים בכל טורקיה ולא בכדי, מחירי הדילים הכוללים נופש ברמה גבוהה ושפע פינוקים עושים את שלהם.

רוב אתרי התיירות מרוכזים בעיר העתיקה של אנטליה המכונה "בתוך החומה" (Kaleici), ומשולבות בה התרבויות הרומית, הביזנטית, והעותומאנית. סמטאות העיר הצרות יודעות לספר על קרבות מרים ועמים רבים שכבשו אותה בעבר, אך מבנים רבים זכו לשיפוץ ולמעמד של מבנה לשימור ומשמשים היום כמלונות ופנסיונים, ורק מעטים נותרו ללא שינוי כפי שהיו לפני עשרות שנים. העיר החדשה על בנייניה המודרניים ובתי המלון המפוארים שלה נבנתה רק לאחר מלחה"ע השנייה.

מומלץ ביותר לצאת לשייט סביב הנמל שהיום עוגנות בו ספינות דייג וספינות אירוח לתיירים, אך בעבר שימש לקשרי מסחר והיווה מקור פרנסה חשוב לתושבי העיר.

אתר נוסף מעניין הוא שער אדריאנוס, האחרון מבין שערי העיר שנותר עומד על תילו, ומהווה כעין גשר מעבר מהמולת רחוב אטא טורק ההומה וסואן אל העיר העתיקה על מבניה העתיקים וסמטאותיה הציוריות, ושלא תחשבו לעזוב את אנטליה בלי לבקר בשוק הצבעוני שבו שפע של תבלינים ומיני מרקחת מקומיים, שטיחים מרהיבים ביופים, כלי נחושת ועדיי זהב.

בכניסה לשוק מוצב פיסלו של מייסד העיר במאה הראשונה לפנה"ס אטאלוס מלך פרגמון, הפולקלור המקומי מספר שאטאלוס שלח את אנשיו לחפש את "גן העדן עלי אדמות", וכשהגיעו לאנטליה היו משוכנעים שהגיעו אל מחוז חפצם, ומצאו את גן העדן המבוקש על ידי שליטם.

מזג האויר באנטליה ים-תיכוני ונוח לבקר בה בכל עונות השנה, הסתיו והאביב הן אמנם העונות הטובות ביותר אם אתם באים לנפוש, אך אם תרצו לטייל, לרחוץ בים ואף לבלות במתקני המים שלה, תצטרכו להגיע אליה בעונת הקיץ שהיא אך במעט חמה יותר מהקיץ בארץ.

בשעות הצהריים החופים והרחובות ריקים מאדם, כולם בסייסטת צהריים, וכדאי אף לכם לאמץ את המנהג המקומי הזה מאחר והחום בשעות אלו בעונת הקיץ הוא בלתי נסבל, ובחודש יוני בנוסף לחום המעיק, מגיעים גם היתושים בהמוניהם.

הטמפרטורות נעות בין 19 ל-33 מעלות, וביוני בלבד 1 יום גשם בממוצע לחודש, מיולי-אוגוסט לא יורדים באנטליה גשמים כלל.

בעונות הסתיו והאביב, מאפריל-מאי (אביב) ומספטמבר-אוקטובר (סתיו), הטמפרטורות נעות בין 8 ל-21 מעלות באביב, עם כ-6 ימי גשם בממוצע לחודש, ובין 15 ל-31 מעלות בסתיו, עם כ-4 ימי גשם בממוצע לחודש.

בעונת החורף, מנובמבר-אפריל החופים ריקים כמעט מאדם, החורף באנטליה קר הרבה יותר מהחורף בארץ, ולעיתים אף יורד שלג. הטמפרטורות נעות בין 8 ל21 מעלות, עם כ-9 ימי גשם בממוצע לחודש.

המלצות לבוש: דומות מאוד לאלו של איסטנבול, מלבד הלבוש המומלץ לעונת החורף: באביב ובסתיו בגדים ארוכים קלים, סוודר או אפודה קלה לשעות הערב והבוקר המוקדמות בעיקר באביב, מעיל גשם ומטריה שניתן לקפל ולשים בתיק, בקיץ בגדים קצרים מאריגים קלים ונושמים, כובע ומשקפי שמש וקרם להגנה מהשמש, ובגד ים-חובה.

בחורף יש ללבוש בגדים חמים מפלאנל או פליז, נעליים או מגפיים עמידים בפני רטיבות, מטריה ומעיל גשם, ומעיל חם, אך בימים מושלגים יש להצטייד בנעליים מתאימות להליכה בשלג, ובגדים חמים מצמר.