מזג אויר באיסטנבול

מפת טורקיה

תחזית מזג אויר באיסטנבול לחמשת הימים הקרובים

ג' ד' ה' ו' ש'

איסטנבול היא העיר היחידה בעולם השוכנת בשתי יבשות: אסיה ואירופה, כאשר בין החלק האסייאתי של העיר והחלק האירופאי מפריד מיצר הבוסופורוס.

החלק האירופאי מחולק לעיר החדשה והעיר העתיקה, ומקשרים ביניהן שלושה גשרים. העיר החדשה היא אזור של סחר עירוני, ובה אף מרוכזים מרכזי הבילוי העיקריים של העיר: המסעדות ובתי הקפה, המלונות והקניונים, ומועדוני הלילה, בעוד שבעיר העתיקה מצויים אתריה ההיסטוריים של ברצלונה: מסגדים וכנסיות, ארמונות בזארים ושווקים, שהארכיטקטורה שלהם ייחודית ומדהימה ביופיה.

החלק האסייאתי מתאפיין באוכלוסיה בעלת ממון בעלת סגנון חיים יוקרתי, אך בטיול ברחובותיה של העיר תמצאו גם עוני רב מול כל הפאר וההדר, ותרבות מסורתית (מסגדים עתיקים) מול תרבות מערבית מודרנית (מבנים מודרניים).

אחד האתרים המעניינים בחלקה האירופאי של איסטנבול הוא מצודת רומלי שנבנתה ב-1542 על ידי הסולטאן מחמאט פתיח' בשעה שצר על העיר. לאחר כיבוש העיר המצודה שימשה ככלא ומגורי חיילים.

היום משמשת המצודה המוקפת צמחיה עשירה כנקודת תצפית שממנה ניתן לראות גם את המצודה המקבילה, Anadolu Hüsarü שנבנתה בצד האסייאתי של איסטנבול.

עדויות להיסטוריה המפוארת של העיר שכובשים רבים מתרבויות שונות עברו בה ניתן לראות במוזיאונים הרבים שלה, בעיקר ב"מוזיאון לאמנות טורקית ואיסלאמית" בהיפודרום מול המסגד הכחול.

ה"דולמוש" הוא כלי התחבורה המועדף על תושבי איסטנבול, אלו מוניות שירות דומות לקווים המופעלים על ידי מוניות שירות בארץ. ה"דולמושים" מבצעים גם נסיעות עירוניות בתוך איסטנבול, וגם בין עירוניות.

מומלץ ולוּ לשם ההנאה שבדבר לשוט לפחות פעם אחת במעבורות במסלולים שעוברים גם על הבוספורוס וגם בים מרמרה, ולא לדלג בשום אופן על מוכר התה שעובר בין הנוסעים במעבורת.

מזג האויר באיסטנבול נעים וחמים ברוב עונות השנה, אם כי עונת הקיץ חמה ולחה, ובחורף יורד שלג לעיתים, הטמפרטורה נעה בין 5 ל-11 מעלות ומנשבות בו רוחות עזות במהירות של 15 קמ"ש, אך העונות הנוחות ביותר לטייל בה הן האביב והסתיו שמזג האויר בהן נעים ונוח-לא קר מידי, ולא חם מידי.

חודשי הקיץ, מיוני-ספטמבר שבהם הטמפרטורות נעות בין 16 ל-28 מעלות, עם כ-7 ימי גשם בממוצע הם זמן טוב לבקר באיסטנבול אם אינכם רגישים לחום, בעונת החורף מדצמבר-פברואר, לא מומלץ לבקר באיסטנבול אלא אם זה הזמן היחיד שבו מתאפשר לכם להגיע אליה, הטמפרטורות נעות בין 2 ל-11 מעלות עם כ-18 ימי גשם לחודש בממוצע.

המלצות לבוש: דומות מאוד ללבוש העונתי בארץ: באביב ובסתיו בגדים ארוכים קלים, סוודר או אפודה קלה לשעות הערב והבוקר המוקדמות בעיקר באביב, מעיל גשם ומטריה שניתן לקפל ולשים בתיק, ובקיץ בגדים קצרים מאריגים קלים ונושמים, כובע ומשקפי שמש וקרם להגנה מהשמש, ובגד ים-חובה.

בחורף יש ללבוש בגדים חמים מפלאנל או פליז, נעליים או מגפיים עמידים בפני רטיבות, מטריה ומעיל גשם, ומעיל חם.